Postautor: IPL_Lord Legionista » 08 kwie 2011, 06:22
bardzo gorąco zachęcam do oglądania ten o to serial 1920 wojna i miłość
W serialu Telewizji Polskiej "1920. Wojna i miłość" w reżyserii Macieja Migasa widzowie mogą śledzić losy trzech bohaterów na tle dramatycznych wydarzeń 1920 roku.
Każdy z nich uwikłany w swoją historię miłosną, z absolutnie zaskakującym zakończeniem. To serial historyczno - przygodowy z akcentem na przygodę. Stąd młodzi bohaterowie, dwudziestokilkuletni chłopcy. Jest dynamicznie, dowcipnie, efektownie, szczególnie w scenografii, charakteryzacji i scenach bitew.
Historyczno-sensacyjny serial "1920. Wojna i miłość", z elementami przygodowymi, przedstawia jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski – walkę o niepodległość w 1920 roku. Akcja rozpoczyna się już w roku 1918 – w pogrążonej chaosem Rosji.
Bohaterowie to: Bronek Jabłoński (w jego roli Jakub Wesołowski) – oficer rosyjskiej armii, Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) – podporucznik w armii niemieckiej i Józef Szymański (Tomasz Borkowski) – porucznik C.K. Armii (wojsk monarchii austrowęgierskiej).
Bronek Jabłoński wpada w ręce bolszewickiego oddziału dowodzonego przez okrutnego Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec.
Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) ze ¦remu, żołnierz pruskiej armii i Józef Szymański (Tomasz Borkowski), matematyk ze Lwowa, oficer w austro-wegierskiej CK Armii stają naprzeciw siebie w bitwie. Józefowi udaje się wyrwać z niemieckiego okrążenia. Władek, przypadkowo, wbrew własnej woli, zostaje dezerterem. Wkrótce do uciekinierów dołącza Bronek. Całą trójkę zatrzymuje niemiecka żandarmeria. Trafią do obozu internowania.
11 listopada 1918 r. przychodzi niepodległość. Trzej koledzy wyruszają w kierunku Warszawy. Los sprawia, że ich historie się przeplatają, a spotkania następują w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. Młodzi ludzie, w tak dramatycznych czasach, wystawieni są na próbę odwagi i patriotyzmu. Czeka ich walka i zdrada, ale też miłość – nawet w tak trudnych latach można spotkać tę jedyną, która sprawi, że życie całkowicie się zmieni.
Zdjęcia do serialu trwały 4 miesiące, były realizowane w 130 obiektach w całej Polsce – w tym w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku (skansen), Suchej (skansen), Modlinie, Cieksynie oraz w plenerach w okolicach Warszawy. 60 proc. zdjęć odbyło się w plenerach. Przy serialu było zaangażowanych 220 aktorów, ponad 2000 statystów i 200 koni.
W roli Marszałka Piłsudskiego zobaczymy Mirosława Bakę, a w pozostałych rolach m.in.: Karolinę Chapko (Zosia), Monikę Kwiatkowską-Dejczer (Jadwiga), Katarzynę Maciąg (Lulu), Lesława ¯urka (Miecio), Karolinę Nolbrzak (Pola), Michała ¯urawskiego (Aleksander), Danutę Stenkę (Teresa Olszyńska), Marka Bukowskiego (major Mikulicz), Eryka Lubosa (Tkaczenko), Piotra Gąsowskiego (Lipman), Krzysztofa Globisza (Lew Sribielnikow), Marka Kalitę (porucznik Miłoszewski), Filipa Garbacza (Leszek), Marcina Tyrola (ordynans Bocian), Ireneusza Czopa (kapitan wywiadu), Małgorzatę Puzio-Miękus (Sabina), Olgierda £ukaszewicza (Olszyński), Macieja Nawrockiego (Teofil Olszyński), Marka Lewandowskiego (pułkownik sztabu generalnego), Jerzego £apińskiego (Ambroży, ordynans we dworze), Tomasza Sobczaka (dowódca pułku), Piotra Sobczaka (Szpilman), Jagodę Pietruszkównę (Szczepanowa), Andrzeja Mastalerza (Szczepan).
Autorami scenariusza serialu "1920. Wojna i miłość" są Janusz Petelski i Robert Miękus. Duet, który świetnie się uzupełnia. Jest oczywiście historia, batalistyka, ale też przygoda, miłość, życie tamtych czasów, czy formowanie się legionów Piłsudskiego.