69 Rocznica Powstania Warszawskiego !CZE¦ć I CHWA£A BOHATER!

Miejsce codziennych dyskusji na wszelkie tematy.

Awatar użytkownika
IPL_Lord Legionista
Posty: 3023
Rejestracja: 06 wrz 2010, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

69 Rocznica Powstania Warszawskiego !CZE¦ć I CHWA£A BOHATER!

Postautor: IPL_Lord Legionista » 01 sie 2013, 02:24

1 SIERPNIA GODZINA 17.00 - Co roku Warszawa zatrzymuje się na minute... PamiętaMY !
http://www.youtube.com/watch?v=Ejd2rsXoQSI&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=twDouTqS4c8

Obrazek
1 SIERPNIA 1944.
Komenda Główna Narodowych Sił Zbrojnych negatywnie ustosunkowała się do idei Powstania Warszawskiego. Władze organizacji i pokrewne jej ugrupowania polityczne uważały, że trzeba mierzyć siły na zamiary. Walki uliczne, jakie czekały żołnierzy, nie rokowały szans na zwycięstwo. Powstanie Warszawskie zaskoczyło większość sił NSZ. Były jednak wyjątki. Oddział pod dowództwem kpt. „Romana” (NN) stawił się 1 sierpnia o 1100 w kwaterze płk Edwarda Pfeiffera („Radwan”, dowódca Obwodu ¦ródmieście AK). ¯ołnierze ci dowiedzieli się o planowanej insurekcji przypadkiem i zgłosili chęć uczestnictwa w walkach. Jednakże gros żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dowiedział się o Powstaniu wtedy, kiedy na ulicach zaczęły się walki.
Już podczas trwania walk doszło do zjednoczenia warszawskich aktywów separatystycznej części NSZ ppłk „Toporowi”, który został dowódca sił NSZ w Powstaniu. Formalny akces do Powstania ogłoszono 7 sierpnia, choć żołnierze stawiali się na punktach zbornych już 1 sierpnia.
Największym oddziałem NSZ była działająca na Starym Mieście Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana (tzw. Grupa „Koło”) z ppłk Zygmuntem Reliszką („Kołodzielski”) jako dowódcą. Oddział składał się z: Legii Akademickiej (ok. 230 żołnierzy) pod dowództwem kpt. Michała Kisielińskiego („Modrzew”), Pułku Rozpoznawczego (ok. 600 żołnierzy) pod komendą mjr Ferdynand Silnego („Garda Baczyńskiego”), a także z Dywizjonu Artylerii Zmotoryzowanej „Młot” (ok. 80 żołnierzy), którym dowodził mjr Bolesław Woźniak („Walczyński”). Wliczając kompanię sanitarną (ok. 45 żołnierzy), kompanię saperów (ok. 60 żołnierzy), kompanię Pomocniczej Służby kobiet (ok. 80 żołnierzy), pluton żandarmerii (ok. 30 żołnierzy), pluton łączności (ok. 30 żołnierzy) i grupę techniczną (ok. 30 żołnierzy) Brygada liczyła ok. 1200 żołnierzy. Jednakże, na punktach zbornych stawiło się z początku tylko ok. 30% stanu osobowego jednostki.
Obrazek

Podejmując decyzję o wybuchu powstania trzeba było brać pod uwagę czynniki zewnętrzne i wewnętrzne jakie były korzystne lub nie dla Narodu. Niestety plusów osobiście nie dostrzegam. – mówi w rozmowie z Rafałem Staniszewskim Jan Sapijaszko organizator „Marszu Powstania Warszawskiego”.
http://wmeritum.pl/sapijaszko/

Awatar użytkownika
IPL_Grim
Posty: 601
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:00
Lokalizacja: Motokomando

Postautor: IPL_Grim » 01 sie 2013, 04:00

Tiaaa...


Wróć do „Karczma”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron